Hiina aktsiakrahh meenutab 1929. aastat

Praegune Hiina börsi aktsiakrahh on üha rohkem hakanud meenutama 1929. aasta Wall Streeti krahhi. Kui börsigraafikuid võrreldes, võiks Hiina börsil veel kõvasti kukkumisruumi olla.

Hiina Shanghai Composite indeks on viimase kolme nädalaga kukkunud 30% ning sellest tulenev ebakindlus on hakanud levima ka teistele Aasia turgudele. Hiina aktsiakrahhi languse põhjuseks on see, et miljonid hiinlased ostsid aktsiaid laenatud rahaga ja nüüd, kus hinnad kukuvad, on nad sunnitud aktsiaid müüma. Laenatud rahaga ostetud aktsiad on samuti ka üks peamisi põhjuseid, miks Hiina börs üldsegi nii kõrgele tõusis, kirjutas Business Insider.

Kommunistlik partei on viimase aasta jooksul julgustanud tavahiinlasi oma raha börsile viima. Praeguseks on 90 miljonit hiinlast, kes on kohalikult börsil kohad sisse võtnud. See on umbes 80% kõigist aktsionäridest Hiina börsil.

Šveitsi pank Credit Suisse on välja arvutanud, et hiinlased laenasid enne aktsiamulli lõhkemist kokku 4,4-5,9 triljonit jüaani (640-860 mld eurot).

Shanghai indeks on sel aastal liikunud sarnaselt Dow Jones’iga 1929. aastal ning see on veidike hirmus, sest kui graafikuid võrrelda, siis Shanghail veel langemisruumi jagub.


Graafik: Bloomberg

Allikas Äripäev.

Lisa kommentaar

Email again: