Täna teatas Eurostat, et Eestis oli aprillis Euroopa Liidu kõrgeim aastane inflatsioonimäär. Kõige kõrgemad olid aastased inflatsioonimäärad läinud kuul just Balti riikides – Eestis 3,6 protsenti, Leedus 3,5 protsenti ja Lätis 3,3 protsenti.
Ettevõtja ja poliitiku Jüri Mõisa sõnul liigub üldiselt turumajandussõbralikus Eestis hinnatase kindlalt nn maailmaturu hindadele lähemale ja suured muutused ühes või teises suunas tähendavad, et Eesti hinnad on mingitel põhjusel seni nn maailmahindadest palju erinenud.
Mõis selgitas, et rahvaarvu kasv tõstab regiooni kinnisvarahindu ja alandab näiteks transpordikulusid. "Piltlikult saab kasutusele võtta suurema lennuki, kus ühikuhind on madalam. Eestis rahvaarv kasvab ja enamiku positiivseid konjunktuurimuutusi tulebki vist selle arvele kirjutada,“ selgitas Mõis.
Kinnisvara on kõige kiiremini kallinenud
Allolevalt graafikult on näha, et aastate lõikes on kõige rohkem kallinenud kinnisvara. Mõis kommenteeris, et sellegipoolest ei ole kinnisvara praegu Eestis kallis – ei absoluutnumbritelt võrrelduna muu Euroopaga ega ka suhteliselt võrrelduna rahva sissetulekutega. „Praegu on eluasemete hinnad tagasi 2005–2008 nn buumiaastate tasemel, aga palgad on selle ajaga võrreldes 60% kõrgemad,“ selgitas ta.
Mõisa sõnul on uute korterite kvaliteet tõusnud, aga hind ei ole eriti tõusnud, vaid on ikka ca 1500 eur/m² läheduses. „Vähem ehitatakse eriprojektidega nn lukskortereid ja rohkem tänapäevaseid sageli tüüplahendustega korrusmaju, kus on igapäevane elukorraldus paremini läbi mõeldud.
Silmatorkavaim langus on kümne aastaga olnud haridusel, mille konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul võib kirjutada tasuta kõrghariduse sisseviimise arvele.
Allikas Äripäev.
Lisa kommentaar