Itaalia suurpartei soovib eurost loobuda

Itaalia parlamendi suuruselt teise esindatusega erakond, euroskeptilise meelsuse poolest tuntud Viie Tähe Liikumine (M5S) andis Itaalia senatis üle 200 000 allkirja, mis olid kogutud petitsioonile, et riik lahkuks euroalast ja võtaks taas kasutusele oma raha.

Petitsioon taotleb, et asjaomane küsimus pandaks rahvahääletusele, vahendab päevaleht Il Messaggero. M5S soovib, et referendum korraldataks hiljemalt tuleva aasta jaanuaris.

Erakonna esimees Beppe Grillo teatas oma blogis, et allkirjade kättesaamise hetkest pole senatil enam võimalik ettekäändeid otsida, miks euroalast lahkumist mitte ette võtta. Grillo sõnul on poliitikutel nüüd kaks tegutsemisvõimalust: eirata kodanike allkirju (nagu on tehtud varemgi) või lasta neil avaldada oma arvamust riigi majanduselule ja ühiskondlikule arengule elulise tähtsusega küsimuses, mida pole seni nagu kord ja kohus õieti arutatudki.

Itaalia riigivõlg on kasvanud pärast euroalaga liitumist drastiliselt, ütles ajakirjandusele üks M5Si saadikuid Itaalia parlamendis, Carlo Sibila. Ta märkis sedagi, et töötusemäära poolest (12,7%) on Itaalia praegu Euroopa Liidu liikmesriikide hulgas kuues.

Viie Tähe Liikumine loodi 2009. aastal endise koomiku ja kodaniku­aktivisti Beppe Gillo eestvõttel. Erakond on Itaalias üks menukamaid. Viimatistel Euroopa Parlamendi valimistel 2014. aastal saadi suuruselt teine häältekogus – 21%.

Allikas Õhtuleht.

Lisa kommentaar

Email again: