«Uues seaduses on kirja pandud, et igasugune remonditöö on ehitamine. Ehitusseadustiku paragrahv 12 lõige 1 ütleb, et vajalik on ehitusprojekt. Samuti on kirjas, et ehitamisel peab olema tagatud omanikujärelvalve ehk teisisõnu igasugune remont on ehitamine, mille puhul peab olema ehitusprojekt ja mille puhul peab olema omanikujärelvalve,» selgitas Laesson. «Nüüd kerkib aga küsimus, et milline peab olema ehitusprojekti koosseis.»
Nii et tapeedivahetuseks on siiski projekti tarvis? «Jah, aga see projekt võib olla ka inimese enda koostatud. Probleem on lihtsalt selles, et kui inimene teeb oma tapeedivahetuse ära, tahab hiljem aga seda korterit müüa ja notarilepingusse pole kirja pandud, et ehitusprojekt puudub, võidakse tema vastu teoreetiliselt tulevikus nõudeid esitada,» selgitas ehitusjurist.
Nii et mingi paber tuleb koostada iga koduse remonditöö kohta? «See paber võib näiteks tapeedivahetuse puhul olla tapeedi tootja juhend seinakatte paigaldamiseks. Praegusel hetkel pole täpsustatud, milline see projekt olema peaks.»
Tavakodanikul tuleks kindlasti meeles pidada, et kui täna kehtiva seaduse puhul on ehitustegevus seotud loakohustusega, siis nüüd 1. juulist kehtima hakkava uue seaduse kohaselt peab lube ja teatisi esitama oluliselt vähem. «Võib jääda ekslik mulje, nagu oleks vaba tegevus, aga peame meeles pidama, et ehitatav asi peab vastama kõigile nõuetele. Kui see nõuetele ei vasta, võib kohalik omavalitsus nõuda selle lammutamist või siis uue, nõuetele vastava ehitise püstitamist,» rääkis Laesson.
Allikas Tarbija24.
Lisa kommentaar