Mis on hinalanguse põhjused ja kui kaua see jätkub?

Statistikaameti andmetel langesid hinnad septembris eelmise kuuga võrreldes 0,6 protsenti ning aastases võrdluses suurenes hinnalangus 0,3 protsendilt 0,7 protsendini.

Rahandusministeerium loetleb üles hinnalanguse põhjused:

- Sarnaselt varasematele kuudele on tarbijahindade peamine mõjutaja väliskeskkond. Vaatamata naftahindade stabiliseerumisele kütuse odavnemine tanklates jätkus. Põhjuseks asjaolu, et jaehindadesse jõuavad naftahinna liikumise mõjud viitajaga.

- Madalad kütusehinnad ja ühistranspordi suurenenud avatus konkurentsile (alates 1. oktoobrist) on kaasa toonud kaugliini bussipiletite odavnemine.

- Toiduhindade languse taga oli aiasaaduste hooajaline odavnemine, kuid erinevalt möödunud aastast toimus see kuu aega varem.

- Alates septembrist saavad tasuta kõrgharidust kolme õppeaasta tudengid.

- Välisturistide vähesuse tõttu on majutuse hinnad sel aastal olnud languses, mis süvenes septembris veelgi ja ulatus 11 protsendini.

- Kommertspankade teenustasud tõusid ligi kümnendiku võrra, kuid nende tasude väikese osakaalu tõttu on hinnatõusu mõju tarbijahindadele väike.

Rahandusministeeriumi hinnangul peaks hinnad väiksele tõusule pöörduma aasta lõpus madala võrdlusbaasi mõjul, kuna nafta hind odavnes kiirelt eelmise aasta lõpukuudel.

Allikas Ärileht.


Lisa kommentaar

Email again: