Peep Soomani kolumn: naised ja kinnisvara

Kinnisvarasektorit peetakse suurte poiste mänguväljakuks. Karmide meeste alaks. Macho’de pärusmaaks. Vale puha. Naised on sama osavad, tihti osavamadki, kirjutab Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juht Peep Sooman.

Ma ei pea silmas hipilikke turundus- või personalijuhte, kes triibuliste sukkade väel pastakast koos tindiga mingeid odavaid trikke välja võluvad. Jutt käib firmajuhtidest ja -omanikest, kes on nii mõnestki äriMEHEST nutikamad, sest neil on lisaks mojo’le ka see, millega enamikke mehi õnnistatud ei ole – empaatiavõime.

Rockefelleri, Morgani ja Carnegie stiilis juhtimine (loe: orjapidamine) on ammu möödanik. Jah, toonasel ajastul oleks ilmselt naiste närvid kiiremini üles öelnud. Kuid ajad on muutunud ja rahaga koos enam veri voolama ei pea, tähtsamad on inimsuhted ja õigel ajal õiges kohas õige inimesega õige asja rääkimine. Seda naised oskavad.

Üha enam puutun kokku täiesti geniaalsete naistega, kes on meeste lugupidamise pälvinud ja end suurte tähtedega Eesti kinnisvaraturu ajalukku jäädvustanud.

Tasakaalustatud maailmapilt, puude taga metsa nägemine ja põhjendamatute konfliktide vältimine on see, mis annab naisjuhile ja -ettevõtjale suure eelise. Mehed plähmerdavad rohkem ja keskenduvad enam tabelitele/kasuminumbritele ning üksteise autode rehvilaiuse mõõtmisele. Naised ajavad seevastu mingit pealtnäha segast asja, mida nimetatakse tegevuse mõtestatuseks ja mis meestel tihtipeale lihtsalt juhtme kokku ajab.

Mulle isiklikult meeldib naistega äri ajada. Ega ilmaasjata öelda, et üks sisenev naine paneb terve saalitäie egotsentrikest mehi korralikult käituma. Nii ongi.

Nagu peredes ja ühiskondades, nii ka kinnisvarasektoris on naised tasakaalustavaks jõuks, sest muidu oleks testosteroonitase ammuilma juba tugevalt üle Kroonlinna nulli.

Lisaks. Naised on korralikumad. Rääkimata sellest, et nad ei laeku hommikusele koosolekule napsulõhnadega, täidavad nad oma lubadusi ja võetud kohustusi märksa hoolsamalt. Ärge saage valesti aru – ma ei ole nüüd päris feminist ka, aga teatud vastutusrikaste töölõikude täitmisel on naised tublimad ja naistega äri ajamine on seetõttu oluliselt arendavam, kui meestega kukepoksi ja egotrippi harrastada.

Mitte et ma ka viimast ei naudiks – hea vaimne terror hoiab meeled teravana ja mõistuse korras –, aga asja sellest tavaliselt ei saa, rohkem nagu niisama kisamine. Naistega on kisa-kära vähem.

Meie firmas on maaklerite käibe TOP 10-s naised ja mehed pooleks. Kusjuures esimesed kaks positsiooni on naiste käes. Rohkem polegi midagi vaja öelda. Nad on tublid.

Kehv lugu on muidugi, et paljud eelkõige vanakooli ettevõtjad ei mõista, et erinevus rikastab. Tsaar-bojaariliku eluhoiakuga rahabosside arvates peaksid naised istuma, põll vööl, pliidi taga. WTF?

Ehk sisuliselt ei anta naistele lihtsalt võimalustki läbi lüüa. Ja see on sulaselge lollus. Öeldakse küll, et kuulge mehed, hoolige naistest, viige neile lilli ja kohelge neid austusega, aga austus ei seisne ainult õrnemale (kas nad on üldse ikka õrnem?) sugupoolele ukse avamises. Austus seisneb võrdses kohtlemises ja neile võimaluse andmises nii ettevõtluses, juhtimises kui muude vastutusrikaste tööde täitmises.

Seda enam on austamist väärt need naised, kes on hoolimata nende ette veeretatud takistustest suutnud end üles töötada. Pooled mehed oleks taolise vastasseisu korral püksi teinud ja areenilt lahkunud.

Nii et kui te järgmine kord satute läbirääkimistelaua taha mõne naisjuhiga, siis hoidke oma piip ja prillid – elu on neid teinud nii karmideks tädideks, et nad meiesuguseid vusserdisi hommikusöögiks näsivad.

Takkajärgi ilusat naistepäeva ja head naiseks olemist!

Peep Sooman on Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juht ja Pindi Kinnisvara juhatuse liige. Kinnismõtte kolumnis esitab ta isiklikke vaateid.

Allikas Postimees.

Lisa kommentaar

Email again: