Kinnisvarauudised.ee palvel küsis kinnisvara müüja droonifotode tegemiseks pakkumised neljalt fotograafilt. Eelkõige huvitas meid, millise hinnaga tuleb arvestada. Toodud näites soovisime drooniga üles pildistada Tallinna lähedal asuvat maatükki, et illustreerida mere lähedust.
"Kõigepealt tuleb kiita teenuse pakkujate kiirust. Kõik vastused saabusid tunni jooksul ja enamikel juhtudel saadeti lisaks hinnale ka põhjalikud selgitused.Kliendi poolt vaadatuna oli suhtlemine meeldiv ja professionaalne," komenteeris meie testija.
Droonifotode hindades olid siiski suured erinevused. Teenuse eest küsiti 50-350 eurot. Ka teenuse sisu erines, seetõttu on mõistlik alati täpselt üle küsida, mida pakutud hind sisaldab.
Soovitused, mida tasub drooniga kinnisvara jäädvustamisel fotograafilt küsida:
- Kas on vaja lennuluba ja kui, siis kas see sisaldub hinnas?
- Millist kaamerat kasutatakse? Kuidas saab vältida optilisi moonutisi?
- Kas pakutakse fotosid või ka videofilmi?
- Mitu fotot saate ja kas nn "must materjal" jääb tellijale?
- Millist järeltöötlust hind sisaldab?
- Kas väljasõidu hind on pakkumise sees või lisandub km tasu?
Kuna droonifotode kvaliteet sõltub ilmast, näiteks võib takistuseks saada tuul või vihm, tasub uurida fotograafi paindlikkust õige momendi kasutamiseks. Kõige kaunimad droonifotod saab päiksepaistelise ilmaga.
Sven Soome on Eestis tuntud kinnisvara fotograaf, kelle klientide hulka kuuluvad teiste hulgas ka paljud kinnivarabürood nagu Pindi, Endover, Ober Haus ja Domus Kinnisvara. Uurisime Svenilt droonifotode võimalusi müüdava kinnisvara presenteerimisel.
Sinu klientide nimekirjas on palju kinnisvarabüroosid. Kas maaklerite huvi drooniga objektide pildistamise vastu on viimasel ajal kasvanud?
Sven Soome: Drooniga pildistamine vastu on nõudlus kasvanud ja sellepärast ka drooni muretsesin. Enamasti soovitakse drooniga pildistada kallimat kinnisvara turismitaludest linnas eemal eramajadeni Viimsis.
Miks võiks maaklerit või kinnisvara müüjat huvitada kinnisvara õhust pildistamine?
Kui objekti läheduses on meri või mõni muu tähtis koht, siis maa pealt pilte tehes ei ole neid tihti võimalik pildile jäädvustada. Sama kehtib näiteks privaatsuse illustreerimise puhul, sest õhust on kõige lihtsam näidata kui lähedal asuvad teised elamud. Kõige enam on tellitud tühjade kruntide pildistamist, sest neile juurdepääs võib olla raskendatud. Teiseks pole pilt krundil kasvavast puust kõige informatiivsem - õhust pildistatuna on võimalik esile tuua ümbritsevat asustust, veekogu lähedust jne.
Lisaks saab drooniga filmida, mis annab võimaluse luua atraktiivsed reklaamklippe, kus kaamera liigub lähedal asuvast punktist kõrgele taevasse näidates lühikese aja jooksul vaadet, mis avaneb inimesele objekti ees seistes kui ka suuremat pilti paikadest, mille olemasolu kohapeal ei taju.
Kas drooniga pildistamise puhul on ka mingisuguseid piiranguid?
Kindlasti on üheks suureks piiranguks ilm, sest vihmaga drooni üles ei lennuta. Sama kehtib tuulega, mille kiirus peab jääma alla 6 m/s. Juba neid kaht tingimust on suhteliselt keeruline täita. Seega mitmeid päevi pildistamise ette planeerimine on raskendatud – peab ilma järgi tegutsema. Korraga saab droon õhus olla kuni 15 minutit, sest aku kestab umbes 20 minutit. Samas on akud vahetatavad ning selle taha asi kunagi ei jää.
Millisesse hinnavahemikku jääb selline teenus?
Hinnad jäävad 50-150 € juurde. Hind sõltub eelkõige mahust ja kui palju erinevaid hooneid või objekte soovitakse pildistada. Mõnda objekti peab pildistama ka mitu korda, et päikese asukohale vastavalt saada pilte erinevatest nurkadest.
Pakkumise tegid lisaks Sven Soomele http://www.svensoome.com/ :
Kristian Kruuser http://www.pildistamine.ee/
Kaupo Kalda www.kaupokalda.com
Stefan Hiienurm http://stefanhiienurm.com
Jaak Nilson http://jaaknilson.photoshelter.com/
Allikas kinnisvarauudised.ee
Lisa kommentaar