Nii eestlaste, lätlaste kui ka leedulaste seas on oma kodu omamine oluliselt levinum kui üürimine. Leedus on koduomanikke 92 protsenti elanikest, mis on Baltikumi kõrgeim näitaja. Eestis ja Lätis moodustavad omanikud 81 protsenti elanikkonnast, mis on siiski Euroopa keskmisest, 70 protsendist oluliselt kõrgem.
Euroopa elanike hulgas on oma kodu omamine võrreldes üürimisega oluliselt levinum Ida- ja Kesk-Euroopas. Kõige harvemini on oma elukoha omanikuks sakslased, kus vastav osakaal on kõigest 53 protsenti. Kõrge omanike osakaalu põhjuseks ei saa kahjuks küll pidada Ida-Euroopa riikide suuremat jõukust või eelistusi, vaid ajaloolist pärandit ja omandireforme.
Balti riikides on kodulaenu võtnud leibkondade arv oluliselt madalam Euroopa keskmisest. Eestis on kodulaenu võtnud 19 protsenti leibkondadest, Lätis ja Leedus vastavalt vaid 9 protsenti ja 8 protsenti, mis on poole vähem kui Eestis.
Oma kodu omandamiseks laenukapitali kasutamine on levinum rikastes Lääne-Euroopa riikides. Kodu soetamine panga abil on kõige sagedasem Rootsis. Kui oma kodu omab 70 protsenti rootslastest, siis omakorda 87 protsenti nendest on selle tarbeks pidanud kodulaenu võtma. Rootsi vastandiks on suurima koduomanike osakaaluga riik Rumeenia, kus lausa 96 protsenti peredest omab enda kodu, kuid selle soetamise tarbeks on laenu võtnud vaid 1 protsent. Samas on oma koduga väga rahul marginaalne hulk rumeenlastest, mis näitab, et suur osa neist sooviks tegelikult oma elamistingimusi parandada.
Allikas Delfi.ee
Lisa kommentaar