Miks see sedasi on, ei paista kohe kätte. Kui ettevõtted saavad laenu võtta 0% lähedase intressimääraga, siis miks nad ei paigutaks seda raha reaalmajandusse? Viimaste aastate ajalugu näitab, et seda nad ei tee.
Selle asemel on kuhjatud triljoneid dollareid finantsmajandusse. Ettevõtted ostavad oma aktsiaid tagasi ja tegelevad turvalisena näiva maksuarbitraažiga.
0% hävitab mitmete majandusharude ärimudelid. Näiteks elukindlustusseltsid ja pensionifondid peaksid maksma investeerimisest saadud tulust vananevale ühiskonnale sissetulekuid.
Nende puhul on arvestatud, et aktsiatest ja võlakirjadest koosnev portfell teenib pikaajaliselt 7-8% aastas. Nüüd kui ettevõtete võlakirjade tootlus on 2-3% on ilmselge, et tulevasteks tervishoiu, pensioni ja kindlustuskulude katmiseks peavad aktsiad teenima 10% aastas, et täita eesmärki.
Kas keskpankurid ei jälgi lubatud kohustusi? Arenenud maailmas hakkab aeg tühja minema, kuna 0% lähedase intressimääraga investeeringuid diskonteerides ei teki rahavoogu ega vajalikku kapitali vananeva ühiskonnale varem antud lubaduste täitmiseks.
Guru soovitab, et 0% intressitasemest tuleb loobuda ja seda peab tegema kähku.
„Kas 2% intressitase lööks korporatiivset Ameerikat, mis on juba võlast vabanenud,“ küsib Bill Gross, kes on praegu Janus Capital Groupi palgal. „Vähesel määral. Kas aktsiate ja võlakirjade hinnad kukuvad? Pea kindlasti. Toob see lühiajalist valu? Jah. Aga pikaajalist tulu? Kindlasti.“
Allikas Ärileht.
Lisa kommentaar