Üleilmses destruktiivses valuutasõjas kaevatakse kaevikuid üha sügavamaks. Võitlus käib selle nimel, missugune keskpank suudab valuutakurssi rohkem alla saada, et sel moel hankida oma riigile konkurentsieeliseid, väidab Rajan, vahendab BNS.
Valuutakursse püütakse mõjutada otseste valuutamanipulatsioonidega, nagu toimivad Hiina, Jaapan, Šveits. Aga seda tehakse ka kaudsete keskpangameetmetega, nagu teeb näiteks EuroopaKeskpank.
Kui globaalset valuutasüsteemi ei looda, siis valuutasõda jätkub ja maailmamajandus kannatab. Praegune süsteemitus sunnib riike võistlema rahapoliitika lõdvendamises, kus võitjaid ei ole, ütles India keskpankur.
Ülimadalad intressimäärad ja raha trükkimine ning finantssüsteemi kapitali pumpamine on andnud väikese majanduskasvu. Samal ajal püsib tugev poliitiline vastuseis võlgade mahakandmisele, tõelistele kasvureformidele, piirangute kaotamisele ja erastamisele.
Rahvusvahelised institutsioonid nagu IMF peavad võtma vastutuse globaalse süsteemi eest ning läbi nägema ja taunima ebakonventsionaalseid rahapoliitilisi meetmeid.
Ei ole kahtlust, et nii arenenud riigid kui ka arenevad riigid peavad kiirustama, et majanduskasvu hoogustada vältimaks poliitilise olukorra destabiliseerumist, ütles Rajan.
Allikas Postimees.Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!
Lisa kommentaar