Kinnisvara hinnakasv pidurdub

Swedbanki andmeil on Baltikumi majanduskeskkonna arengud laenamiseks jätkuvalt soodsad ning uute eluasemelaenude maht püsib heal tasemel kogu regioonis, samas on kasvu tempo aeglustumas.
Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktori Andres Tukki sõnul soodustavad jätkuv majanduskasv, vähenev töötus ja kasvav reaalpalk ning madalad intressid laenamist kogu Baltikumis. „Kasv on olnud tugevam Eestis ja Leedus ning selle taga on eelkõige üldine kinnisvaraturu aktiivsus,“ lisas ta.
Pealinnadest on kinnisvaraturu hinnatase jõukohaseim Riias. „Tallinnas ja Vilniuses olid kinnisvara hindade ja palga kasv peaaegu võrdsed, Riias aga kasvasid palgad kiiremini,“ selgitas Tukk.
Nii Eestis, Lätis kui ka Leedus on enim laenuvõtjaid vanusegrupis 26-30 aastat. Laenajate kuusissetulekute tase jääb kõikides riikides valdavalt vahemikku 1000-1500 eurot. „Kõige sagedamini võetakse laenu Eestis 27-29 aastaselt, Lätis 30-32 ja Leedus 30-31 aastaselt. Suuremaid laene võetakse kogu Baltikumis pigem kolmekümnendates eluaastates, kui on valmidus suuremaks maksekoormuseks ning on olemas piisav puhver muudeks kuludeks. Lätis ja Leedus on kasvanud laenuvõtjate arv sissetulekuga 1000 kuni 1500 eurot, Eestis on suurenenud aga nende laenuvõtjate arv, kelle sissetulek on üle 1500 euro,“ lisas Tukk.
Uute korterite müük on märkimisväärselt kasvanud Tallinnas, uusarenduste hinnad on stabiliseerumas. „Uued korterid moodustavad pea veerandi kõikidest kinnisvara tehingutest ning Tallinnas on tänavu uusi kortereid müüdud 67% enam kui möödunud aastal,“ märkis Tukk.
Positiivse faktina võib Eesti kohta välja tuua, et kliente, kelle laenu jääk ületaks tagatisvara turuväärtust praktiliselt enam pole. „Makseraskustes kodulaenu kliente on Eestis samuti minimaalselt. Lätis võtab taastumine veel aega,“ lisas Tukk.
Veel fakte:
• Pea pool (43%) kinnisvaraturu tehingutest toimuvad klientide omavahenditest (ilma laenuta)
• Omafinantseeringuga kuni 15 000 eurot on Eestis 48%, Lätis 73% ning Leedus 74% rahalise sissemaksega laenuvõtjatest. Samas kõikides riikides on kasvanud klientide osakaal, kelle rahaline sissemakse on üle 15 000 eurot.
• Kõikides riikides on kasvanud kaaslaenajaga võetud laenude osakaal - Eestis 41% (+4%), Lätis 47% (+10%) ja Leedus 67% (+6%).
• Eestis ostetakse Läti ja Leeduga võrreldes väiksema üldpinnaga kodusid. Korterite puhul domineerivad kõikides riikides kuni 75 m2 suurused varad.

Allikas kinnisvarauudised.ee

Ostan korteri Tallinnas
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!

Lisa kommentaar

Email again: