Martin Vahteri sõnul on kinnisvarabüroos näha palju tööealisi Soomest naasvaid inimesi, kes otsivad omale või perele elupinda. «Kolitakse nii pealinna kui ka maakohtadesse, et vahepealsetest vintsutustest vaikselt puhata,» ütles Vahter.
«Soomes on praegu selgelt majanduslangus ning mingi segmendi tööots hakkab seal otsa saama. Samas on Eesti elatustase viie aastaga oluliselt tõusnud ning palgavahe pole enam nii kordades, et tasuks perest eemalolemise ära,» rääkis Vahter.
Martin Vahteri sõnul mindi Soome tööle häda pärast, et masuaegne korterilaen saaks makstud ja pere toidetud. «Eestis masu ajal ostetud kodu väärtus on jälle suurem kui laenujääk. Võlaorjus küll jätkub, kuid surnud hobuse eest enam tasuma ei pea. Ka Eesti palgad ja töö on paremaks läinud ning pole enam väga mõtet võõras riigis rügada,» rääkis ta.
Ta usub, et eestlased, kes praegu tagasitulemise peale ei mõtle, on rohkem soomestunud ja jäävadki suure tõenäosusega sinna. «On ka neid, kelle pere läks lõhki või lapsed kodus vahepeal täiskasvanuks saanud ja polegi enam millegi nimel tagasi tulla,» tõdeb Vahter.
Tema sõnul on eestlastel tekkinud kodumaal rohkem valikuid, sest ühiskond on edasi arenenud. «Soorollid on paremini segunenud ja näiteks teenindussektoris töötamine pole Põhjamaade eeskujul häbiväärne. Naissoost ehitaja või meessoost kassapidaja peale enam viltu ei vaadata,» lisas Vahter.
Eestis päris pudrumäed siiski ei oota
Et Soomest viimasel ajal tõesti tagasi tullakse, seda kinnitab ka Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevjuht Indrek Peterson, kuid tema sõnul mängivad seal rolli muudki asjad kui vaid majanduslangus. «Palgavahe Soome ehitajatega on tõesti viimastel aastatel vähenenud ja kindlasti ei motiveeri see enam enam paljusid Soome tööle minema. Arvan, et üks Soomest tagasipöördumise põhjuseks on ka Soome ehitussektoris viimasel ajal karmistunud tööturu regulatsioon, mis on «halli» majanduse osakaalu vähendanud,» ütleb ta.
Tema sõnul aga väide, et Soomes on ehitussektoris tööd vähemaks jäänud, ei pea siiski päriselt paika. «Vaatamata üldisele majandussurutisele on Soomes ehitusmahud viimase aasta jooksul oluliselt kasvanud ja seda sektori kõikides segmentides,» ütleb Peterson. Eestis aga seevastu on ehitusmahud juba teist aastat pigem langeb, tõusvas joones liigub see välisturgudel tegutsevates Eesti ehutsettevõtetes. «Eelnevat arvesse võttes on karta, et tööhõive Eesti ehitussektoris 2016 aastal pigem langeb,» nendib ta.
Allikas Postimees.
Lisa kommentaar