Koduomaniku hinnaootus ja korteri tegelik müügihind

Kinnisvara müüma hakates võib tulla sageli ette olukord, kus koduomaniku hinnaootus ja maakleri poolt pakutud soovituslik müügihind ei ühti, kirjutab KV.EE blogis Domus Kinnisvara maakler Oscar Edela.

Aeg-ajalt juhtub Edela sõnul ka seda, et müüja hindab oma vara liiga madalalt ning maakleri abiga õnnestub ostja leida kallima hinnaga. Sagedasem on tema sõnul aga olukord, kus hinnaootus on oluliselt kõrgem turuhinnast st hinnast, millega õnnestub leida ostja. Sellel on mitu täiesti mõistetavat põhjust.

«Esiteks on kodu seotud mälestuste ja emotsioonidega. Seda eriti siis, kui seal on kaua elatud ja oma maitse järgi remonditud ning sisustatud. Kõige selle taustal tekib loomulikult ootus kogu see emotsioon ja panus kuidagi moodi müügihinnaga tagasi saada,» rääkis maakler.

Teiseks annavad tema sõnul vahel eksliku pildi meedias ilmuvad üksikud infokillud ja statistika kinnisvaraturu arengute kohta. «Õige pildi nägemiseks peab statistikasse süvenema. Näiteks räägib statistika hetkel seda, et Tallinnas on aastaga kinnisvarahinnad tõusnud 10%. Samal ajal on vanemate korterite hinna püsinud muutumatuna. Kui nüüd vanema korteri omanik kuuleb, et hinnad on tõusnud 10% ja teine pool infot jääb saamata, siis võib see olla piisavaks põhjuseks vara ülehindamiseks,» selgitas Edela.

Edela sõnul on kinnisvaramaakleri üks kohustus anda infot reaalse turuolukorra ja müügihinna kohta. «See võib olla emotsionaalselt väga keeruline ülesanne, sest võib valmistada müüjale pettumuse ja tekitada palju meelehärmi. Seetõttu jätavad osad maaklerid selle osa tööst tegemata,» nentis ta. «Hea maakler on müüja vastu aus ja otsekohene. Hea maakler ütleb müüjale, mis on maksimaalne hind, millega vara müüa õnnestuks, kuigi jah, maakleri ülesanne müüja esindajana on müüja vara võimalikult kõrge hinnaga. Loomulikult on omanikul õigus alustada müüki sellegipoolest kõrgema hinnaga, kuid sellisel juhul on ta vähemalt teinud informeeritud otsuse, mitte ei tee seda teadmatusest.»

Suurematel kinnisvarabüroodel on ligipääs tehingustatistikale, kust näeb väga täpselt, mis hinnaga ja millal on tehtud reaalsed tehingud konkreetses piirkonnas. «See statistika ei peegelda soovunelmaid, nagu seda võivad teha kinnisvaraportaalid, vaid näitab tegelikke numbreid. See info, kombineerituna kinnisvaraportaalides oleva pakkumiste infoga, annab adekvaatse pildi reaalse hinna kohta, millega jõutakse ka tehingusse.»

«Kui otsustad oma kodu müümisel kasutada kinnisvaramaakleri abi, siis leia omale usaldusväärne maakler, kes on aus ega püüa kliendi saamise nimel tõde ilustada ega tekita seeläbi ebareaalseid ootuseid ning seeläbi teinekord lausa rahalist kahju,» kõlab Edela soovitus.


Allikas Postimees Kodu.

Lisa kommentaar

Email again: