Riik rajab üürimajade pilootprojektis 10 miljoniga 200 korterit

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi rajatavate riiklike üürimajade pilootprojekti mahuks kujuneb sotsiaaldemokraadist ettevõtlusminister Liisa Oviiri sõnul esialgsetel arvutustel 10 miljonit eurot, mille eest rajatakse 200 korterit.

«Piloodina oleme mõelnud umbes 200 korteri rajamise peale üle Eesti, mis on umbes 10 miljoni suurune investeering. Riik võiks panustada sõltuvalt kohalike omavalitsuste võimekusest näiteks 30-50 protsenti. Parim lahendus oleks viia projektid ellu koostöös omavalitsuste ja eraettevõtjatega. Aga kuna meetme detailid on alles välja töötamisel, ei ole kindlasti praegu õige aeg pidada meedias sõnasõda teemal, kas plaan on tulus või mitte,» ütles Oviir BNSile.

Eestis ei ole riiklikult toetatud üürielamute temaatikaga varem reaalselt tegeletud, kui viimane aasta välja jätta, kuigi plaane on ka kirja pandud, rääkis Oviir. «Praegu reguleerib üüriturgu erasektor, mis ei suuda alati pakkuda kvaliteeti ja pikaajaliselt fikseeritud hinda ja seda eriti vähem maksejõulisele elanikkonnale, nagu noored spetsialistid. Erasektor ilmselt ei hakka ka kunagi linnalisest piirkonnast väljas kinnisvaraarenduse läbi uut elamufondi looma, sest enamus omavalitsustes on korteri või maja ehitushind oluliselt kõrgemal selle turuväärtusest.»

«OECD parema elu indeksis on eluaseme mõõdikud Eesti jaoks üks probleemsemaid komponente, kusjuures eluasemega seonduvad probleemid on erinevate sotsiaalsete gruppide lõikes erinevad. Eestis ehitatakse aastas ligi 2000 uut elamut, kuid amortiseerub 6000. Soome ehitas näiteks eelmisel aastal üle 4000 korterelamu. Skandinaavias on riiklike üürpindade osakaal kogu elamufondist 15-20 protsenti,» lisas minister.

Koalitsioonileppes on kirjas, et alates 2017. aastast eraldatakse meetme rakendamiseks 2,5 miljonit eurot ning järgnevatel aastatel 5 miljonit eurot, sõnas Oviir. "Praegu on ministeeriumis ettevalmistamisel uuring, kus analüüsime inimeste rännet, eelistusi ja motiive liikumiseks."

Oviir tutvustas esmaspäeval riigikogu majanduskomisjonis üürimajade plaani, reformierakondlasest komisjoni esimees Toomas Kivimägi ütles BNS-ile, et suhtub isiklikult plaani skeptiliselt, lisades, et kui seda siiski teha, peaks see olema väga selgelt kanaliseeritud või suunatud, kas siis tõesti väga kõrge kvalifikatsiooniga spetsialistidele või sarnastele sihtgruppidele.

Üürielamute programm ja üürituruga tegelemine oli endise majandus- ja infrastruktuuriministri Urve Palo üks peamisi programmilisi punkte, mis Taavi Rõivase esimeses valitsuses jäi seisma peamiselt koalitsioonipartneri Reformierakonna vastuseisu tõttu.

Allikas Postimees.

Ostan korteri Tallinnas
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!

Lisa kommentaar

Email again: