Euroopa Keskpank avastas, et odavam valuuta ei too endaga kaasa oluliselt suuremat eksporti

Euroopa Keskpanga kaks analüütikut Calin-Vlad Demian ja Filippo di Mauro avastasid, et odavam valuuta ei too endaga kaasa oluliselt suuremat eksporti, vahendab Reuters.

Kui aga koduvaluuta muutub kallimaks, on mõju tugevam.

2014. aasta detsembrist kuni 2015. aasta märtsi keskpaigani aset leidnud euro 20% kukkumine USA dollari vastu on olnud arvamuste kohaselt peamine põhjus, miks euroala majandus on tänavu hoogu üles võtnud.

Kuid uuring keerab tavaloogika pea peale. Analüütikud uurisid kümne Euroopa Liidu riigi andmeid aastatel 2001-2012 ja viitasid, et side nõrgenenud valuuta ja kasvava ekspordi vahel ei ole oluline.

Uurimuse autorid põhjendasid, et ekspordivõimsuste suurendamine võtab aega ja on kulukas, muutes ettevõtetele kukkuvalt valuutalt teenimise keerukamaks.

Vastupidiselt, kui koduvaluuta muutub kallimaks, kipuvad ettevõtted vähendama müüdavate kaupade ja teenuste kogust selle asemel, et müügi toetuseks hindu langetada.

Side valuutakursi ja ekspordi suuruse muutuse vahel on tugevam, kui valuuta kukkumine on suurem 9 protsendist ja tugevnemine suurem 12 protsendist.

Allikas Ärileht.

Lisa kommentaar

Email again: