Rahatrükk mullistab Euroopa kinnisvaraturgu

Euroopa Keskpanga märtsis käivitatud massiivne võlakirjaostuprogramm deflatsiooni tõrjumiseks riskib mitmes riigis kaasa tuua mullistuse kinnisvaraturul, hoiatab Moody’s Analytics värskes raportis.

Kõige suuremas riskis on Saksamaa, Norra ja Suurbritannia, kus ülimadalad laenuintressid ja võlakirjade tootlus on kaasa toonud kiire kinnisvara hinna tõusu, vahendab raportit Financial Times.

Alates 2010. aastast on keskmine majade hind Norras kasvanud 30%, Saksamaal ligi 25% ja Suurbritannias 15%. Tõusu veab eelkõige kiire hinnatõus suurlinnades Londonis, Oslos ja Münchenis, kus kinnisvara on järjest enam ülehinnatud, nendib raport.

Saksamaal hoiatas Bundesbank juba 2013. aastal, et Saksamaal võivad elumajade hinnad juba keskmiselt 10% ülehinnatud olla ning suurlinnades isegi 20%. Moody’s Analytics märgib, et sama on ilmne ka Londonis ja Oslos.

Suurim mullistuse risk on analüütikute hinnangul Norras, kus valitsus on asunud samme astuma buumi ohjamiseks.

Suurbritannias on keskpank võlakirjaostuprogrammi lõpetanud, kuid elamute hinnad kasvavad jätkuvalt jõudsalt – mais aasta baasil 5,7%. Mullu karmistas keskpank kodulaenu saamise reegleid ja hoiatas, et uus kinnisvaramull riskib majanduse taastumise taas kraavi ajada.

Värske raport aga leiab, et laenureeglid on Suurbritannias jätkuvalt üsna leebed. Seda eelkõige Briti valitsuse 2013. aastal käivitatud programmi tõttu (Help to Buy), mis subsideerib esimese kodu soetamist.


Allikas kinnisvarauudised.ee


Lisa kommentaar

Email again: