KV.EE indeksi kuisest marginaalsest langusest ei tasu lasta end hirmutada ja näha olulise hinnalanguse algust. Vaadates korterite tehinguhindu näeme, et need on juba 2015. aastast liikunud horisontaalselt ilma suuremate tõusude või mõõnadeta. Kui tehinguhinnad praktiliselt seisavad paigal, ei saa ka pakkumishinnad olulisel määral muutuda.
Mõningane protsendipunkti piires liikumine pakkumishindades on enamasti seletatav pakkumiste arvu struktuurse muutusega ehk eelkõige kas mõnda kallimasse või odavamasse piirkonda pakkumiste lisandumise või vähemaks jäämisega. Reeglina ei tähenda selline muutus mitte kinnisvara väärtuse tõusu või langust, vaid valimi muutust, mille baasilt keskmine hind arvutatakse.
Tehinguhindade paigalseisu taga on eeskätt kõrge pakkumiste arv. Eluruumide pakkumiste arv, mis eelmise 2015. aasta lõpus langes hakkas kevade alguses taas tõusma. Eks aeg näitab, kas viimase kuu aja jooksul aset leidnud märgatav 5,5-protsendiline pakkumiste arvu indeksi tõus on ajutine anomaalia statistikas – näiteks mõne arendusprojekti korterite portaali KV.EE lisandumine – või pakkumiste arvu kasu pikemaajalise trendi jätkumine.
Kui eluruumide pakkumine kasvab, tähendab see kindlasti survet hindadele – nii pakkumishindadele portaalis KV.EE kui tehinguhindadele, mille üle peab arvestust maa-amet. Siiski peab arvestama, et kinnisvaraostjad on turul ostuobjekte otsimas ja laenukäibed on endiselt kasvamas ehk raha tuleb elamispindade sektorisse juurde. See tähendab, et nõudlus on tugev ja see hoiab hindu langemast.
Allikas: kv.ee
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!
Lisa kommentaar