Lasnamäe korterite hindades on liiga palju õhku

Lasnamäe tehingute arv tegi juulis jõnksu allapoole ja see tekitas kinnisvaraekspertides kohe huvi.

Kui autode turul Porschede müük väheneb, siis kergitavad vähesed kulmu, kuid kui Škoda Octavia või Volkswagen Golf enam hästi kaubaks ei lähe, siis on midagi lahti. Sama võib öelda kinnisvara kohta. Pindi Kinnisvara partneri Peep Soomani sõnul on Lasnamäe kinnisvaraturul toimuva hindamiseks väga hea indikaator. „Varad on seal tihti ühetaolised ja keskmisest odavamad. Lasnamäe kinnisvaraturu aktiivsus näitab hästi elanikkonna maksevõimet,” selgitas Sooman.

Tema on üks neist, kes vaatab Lasnamäe tehingute hulga vähenemist murelikumalt. Ta näeb nimelt, et pangad on hakanud käituma teisiti kui veel mõni kuu tagasi. „Pangad on sujuvalt tõstnud intresse, tunnetuslikult umbes 0,5% võrra. Seda põhjendatakse segase ajaga ja ega nendega väga vaielda saa. Ometi on meie lähiriikides intressid madalamad. Kui intressid tõusevad, siis mõjutab see eriti just madalama hinnatasemega kinnisvara müüki,” nentis ta

Sooman on täheldanud, et pankade vastused klientide laenutaotlustele on hakanud venima. On inimesi, kes vahetavad odavama pakkumise saamiseks kodupanka. Kliendi maksevõimet vaadatakse tähelepanelikumalt kui mõni kuu tagasi. Intress on tõusnud ka kallima kinnisvara ja uusarenduste puhul, aga seal ei ole kliendid nii hinnatundlikud. Neile ei ole vahet, kas intress on 2,2% või 2,6% pluss euribor.

„Kui Lasnamäe turu tardumine on pikaajalisem või peaks kunagi tulema pikem taandareng, siis mõjutab see kindlasti ka ülejäänud Tallinna turgu. Ostjad otsa ei lõpe, aga intressid ja laenupoliitika mõjutavad turgu kindlasti. Ma ei taha kurja kuulutada, sest kõik see võib olla ajutine, aga langus kindlasti ehmatas,” tõdes Sooman.

Arco Vara Lasnamäe piirkonna maakler Maksim Makejev kuuleb pärist tihti ostjatelt, et nad ootavad hindade langemist. Tal on kliente, kes on seda oodanud juba poolteist aastat ja tõenäoliselt ootavad veel vähemalt pool aastat, enne kui müüjad on valmis hinnas järeleandmisi tegema. „Ostu- kliendid loevad lehti ja näevad, et seal kirjutatakse hindade kukkumisest. Nad on mulle pärast selliste artiklite lugemist isegi helistanud, et küsida, kas nad saavad nüüd midagi odavamalt osta. Kahjuks ei ole müüjad nõus hinda langetama. Nad panevad oma kolmetoalised remonditud korterid müüki 92 000–95 000 euroga ja jäävad ootama, et kontrollida, mis saab,” rääkis Makejev.

Hinnast vale ettekujutus

Tema arvates on korteriomanikel sageli vale ettekujutus, milline nende korteri hind peaks olema. Näiteks on müüjal Lasnamäe kolmetoalisele korterile eksperdihinnang: 92 000 eurot. Kes sellise hinnangu on andnud, müüjad ei ütle. Kui Makejev oma firma hindajatelt küsib, siis nemad kinnitavad, et analoogsete korterite tehinguhinnad on tegelikult 84 000 euro juures. „Lasnamäe vanade ja uute korterite hinnavahe on praegu 10–15%, mis peaks minu hinnangul suurem olema. Ostjatel on aga lihtsam soetada korter Lasnamäe uusarendusse, mille puhul nõuavad pangad 10–15% omafinantseeringut. Järelturu korteri ostul küsivad pangad vähemalt 20% omaosa,” selgitas maakler.

Makejevi sõnul on järelturu pakkumishinnad praegu aastatagustest kõrgemad. Konks võib peituda tehingute hulga vähenemises. Need, kes pole valmis hinda langetama, hoiavad hindu samal tasemel.

Allikas: pindi.ee

Ostan korteri Tallinnas
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!

Lisa kommentaar

Email again: