Muutused Eesti kinnisvaraturul viitavad kasvuperioodi lõpule

Kui juulis võis erakordselt soojade ilmade tõttu märgata varasema turuaktiivsuse kasvu vaibumist, siis augustis rahunemine jätkus, viidates omakorda kasvuperioodi lõppemisele.

2017. aasta augustis tehti Tallinna linna korteriturul 866 tehingut mediaanhinnaga 1712 eurot ruutmeetri kohta. Tänavu augustis on kuu eelviimase kuupäeva seisuga tehtud 578 tehingut mediaanhinnaga 1694 eurot ruutmeetri kohta, märkis Arco Vara analüütik Mihkel Eliste.

Tehingute arv on langenud eeskätt uute korterite müügi osas, mistõttu on pidurdunud ka mediaanhinna kasv. «Vaadates augusti jooksul broneeritud ja müüdud uute korterite mahtu, siis on ostuhuvi võrreldes varasemate perioodidega nii maaklerite, hindajate kui ka arendajate sõnul alanenud,» märkis Eliste. Põhiliseks mõjuteguriks on olnud suvised ilmad, ent lisaks hooajalistele tehingutele on järjest enam märgata ka muid asjaolusid, mis viitavad kinnisvaraturu kauakestvale jahenemisele.

Korterelamute ehitamiseks väljastatud ehituslubade mahud on alanenud, eluasemeprojektide finantseerimismahud ei ole oma varasemat kasvu jätkanud ning kõigele lisaks on ka inimeste ostuhuvi vähenenud.

Kuigi 2008. aasta augustis langes tehingute arv võrreldes varasema aasta sama ajaga 24 protsendi võrra, ei maksa Eliste sõnul siit üks-ühele järeldusi teha. «Tööturgu iseoomustavad näitajad on äärmiselt positiivsed, laenuraha pakkumine ja selle kättesaadavus on jätkuvalt head ning laenuraha hind on endiselt madal,» nentis Eliste. Kinnisvaraturule lisandub potentsiaalseid ostukliente igapäevaselt, kuid seda pigem järjest enam hoopis madalama hinnaklassiga kinnisvara osas. Teisisõnu, augustikuine tugev turuaktiivsuse langus ei jätku kõigi eelduste alusel järgnevatel kuudel sarnases tempos, kuid Eesti kinnisvaraturul eesotsas Tallinnaga on kahtlemata toimunud muutused, mis viitavad järjest enam pideva kasvuperioodi lõppemisele.

Allikas postimees.ee

Ostame kortereid Tallinnas.
Kiire tehing!
Helista: +372 56 486 711


Lisa kommentaar

Email again: