Tallinna korteriturul ootab ostjat keskmiselt 2500–2600 korterit. Suurem osa neist eluruumidest asub Tallinna kesklinnas või selle vahetus läheduses. Uusarenduste võrdlemisi suur hulk on kasvatanud müüjate vahel konkurentsi, mõjutades kõige enam vanemate korterite pakkujaid.
«Eelkõige on pressi all vanemad korterid, mida soovitakse müüa, et osta asemele uuem, kvaliteetsem eluase. Ebaõiglaselt sageli on vanemate korterite hinnad uutega võrreldaval tasemel. Uute korterite kütte- ja remondikulud on aga madalamad, hoone ventilatsioon on tunduvalt parem ja naabrid sõbralikumad,» kommenteerib Baltic Sotheby's International Realty arendusjuht Helbe Ruben.
Kuigi samaväärse hinna eest on võimalik soetada nii uus kui vana korter, näevad ostjad suuremat perspektiivi ja potentsiaali uusarendustes, kus püsikulud on üldjuhul väiksemad.
«Vanema korteri müük on keerukas, kui müüja hinnaootus ei vasta reaalsusele, kui korter asub kehva seisukorraga majas või kui on müüki takistavaid juriidilisi probleeme. Ostuotsused sõltuvad siiski konkreetsest kinnisvaraobjektist, selle seisukorrast, suuresti asukohast ja muudest teguritest,» leiab Uus Maa Kadrioru büroo kutseline maakler Margit Sild.
Skanton Kinnisvara maakleri Evelin Teasi sõnul on ostmisel teine väga tähtis mõjutaja vaade tulevikule. «Tõenäoliselt on tulevikus uues majas paiknevat kodu oluliselt lihtsam müüa ning kindlam tunne, et eluase hoiab ajas väärtust paremini kui järelturu eluase,» sõnab Teas. Lisaks eelistavad kodusoetajad üha enam vastvalminud eluasemeid, eesmärgiga uus kodu täpselt oma käe ja nägemuse järgi kujundada, ütleb Teas.
Isiklike eelistuste kõrvalt jälgivad koduostjad üha teravama pilguga energiatõhususe nõudeid, et soetatud kinnisvara end ka kümmekonna aasta pärast õigustaks. Samuti oleneb väga palju inimese sissetulekust, elatustasemest ning krediidivõimekusest pankade silmis. Kõige nüüdisaegsemad eluasemed nõuavad suuremat investeeringut, ent pikemas perspektiivis tasuvad need end ära.
Vanemate korterite omanikud peavad tihti müügiperioodi jooksul tehinguni jõudmiseks hinda alandama ja korteri müük võib märkimisväärselt venida.
Baltic Sotheby's International Realty arendusjuht Helbe Ruben soovitab vanemate korterite omanikel müügiprotsessiga võimalikult vara algust teha. Niiviisi on võimalik ennetada müügi sattumist perioodile, kus selliste korterite pakkumine ning surve hindadele võib olla oluliselt suurenenud.
Allikas Postimees.
Lisa kommentaar