Mida arvesse võtta kodu valimisel?

Oma kodu otsides võivad sageli jääda märkamata varjatud kulud, mis tulevastel omanikel kohe pähe ei tulegi. Seetõttu on tark maja või korterit ostes mõelda läbi ka võimalikud tulevikustsenaariumid.

Kui te pole päris kindel, millisest küljest võiks kodu valimisele läheneda, siis kõigepealt tasuks läbi käia pangast ja jõuda selgusele, millised on teie perekonna optimaalseimad rahalised võimalused. Kindlasti tasub kuulata panga laenuspetsialistide nõuandeid ja kui vähegi võimalik, mitte võtta laenuks maksimaalset võimalikku summat. Kui hinnaklass on paigas, läheb asi juba lihtsamaks.

Linnapiiridest väljas on kinnisvara sageli odavam, kuid lisanduvad muud, esialgu nähtamatud kulud. Mõistlik on paika panna kõige olulisemad küsimused, millele kodu valides vastata.

Kui hea on ühistranspordiühendus?

Võib-olla on teie peres mitugi autot, kuid eriti just keskusest eemal elades on väga oluline, et oleks olemas ka varuvariandid. Alati võib juhtuda, et auto suure külmaga ei käivitu või on käes muu hädaolukord, aga hommikul peavad lapsed lasteaeda ja kooli ikka jõudma. Kas on rongipeatus vaid veerandtunnise jalutuskäigu kaugusel või käib külakesse buss kaks korda päevas? Kui ühistranspordile loota ei saa, siis võivad pere transpordikulud hüppeliselt kasvada.

Kui kaugel kodust on töökoht, lasteaed, koolid ja huviringid?

Hinnake võimalikult objektiivselt, kui kiirelt ja mugavalt te hommikuti ja õhtuti kodu, töö, koolide ja huviringide vahel liigelda saate. Kui peate veetma palju aega liikluses või mitu korda ümber istuma, siis ei pruugi tulevase kodu asukoht olla just parimate killast. Kui bensiini-, aja- ja närvikulu tundub unelmatekodu soetades liiga suureks kujunevat, on ehk mõttekam järele mõelda ja vaadata esmapilgul kallimaid, kuid pikemas perspektiivis soodsamaid kodusid logistiliselt paremas asukohas.

Millisena te oma unelmatekodu näete?

Potentsiaalseid kodusid vaatama minnes püüdke oma fantaasiameel avatuna hoida ja vaadake mööda praeguse omaniku mööblist ja asjadest, olemasolevatest tapeetidest ning mitte ehk kõige maitsekamatest kardinatest. Kas te kujutate ette, milline võiks näha välja see korter või maja pärast seda, kui olete siin kõik oma käe järgi sättinud? Kui jah, siis järgmiseks püüdke paika panna vähemalt ligikaudne summa, mis remondile kulub ja võimaluse korral kaasake ostuprotsessi ehitusspetsialist. Tema oskab öelda, millised on hädavajalikud tööd ja kui palju teie visiooni elluviimine maksma võib minna. Arvestage renoveerimistöödele kuluv summa kindlasti juba ka ostusumma sisse, et mitte olla aasta pärast ebameeldivalt üllatunud, kui kalliks on kõik pealtnäha soodsa korteriostu puhul tegelikult läinud.

Mis on kõige olulisem?

Kas teile on olulisem asukoht või konkreetne maja/korter kindlate omadustega? Milles olete nõus järeleandmisi tegema? Ehk olete te seda tüüpi inimene, et sõidate hea meelega pigem natuke kauem tööle, kui et elate lärmakamas keskuses. Võib-olla on teile pigem just olulisemad võimalikult soodsad elamiskulud – eelistaksite madalaid kommunaalmakseid, ahikütet ja auto asemel liigelda ühistranspordiga. Viimasel juhul pole linnast eemal elamine teile ilmselt parim valik. Pange paika oma eelistuste pingerida, varuge piisavalt kannatust ja kindlasti leiate teiegi oma unelmate kodu.

Dagmar Lamp, vabakutseline ajakirjanik

Allikas SEB foorum.

10 nippi kuidas enda korterile kiiremini ostja leida: loe siit!

Lisa kommentaar

Email again: