Rootsi ja Soome eluasemeturu riskid ähvardavad nakatada Eestit

Euroopa Liidu erikomisjon ESRB väljastas täna eluasemeturu suurte riskide tõttu hoiatuse kaheksale ELi liikmesriigile, nende seas Rootsi ja Soome. Eesti pääses napilt hoiatusest, kuid suurte naabrite eluasemeturgudel toimuv võib ESRB hinnangul levida kogu regiooni, sealhulgas Eestisse.
Euroopa Liidu juures asuv süsteemsete riskide hindamise erikomisjon ESRB (European Systemic Risk Board) avaldas täna keskpika perspektiivi hoiatuse eluasemeturu haavatavuse kohta kaheksale ELi liikmesriigile. Lisaks Soomele ja Rootsile olid hoiatatute seas Austria, Belgia, Holland, Luksemburg, Taani ja Ühendkuningriik.

Erikomisjon hindas eluasemeturu riske kõigis liikmesriikides ja avastas suuremat sorti riske 11 riigis. Neist Maltale otsustas ESRB hoiatust mitte väljastada, sest sealsel eluasemeturul puuduvad süsteemsed riskid; Eesti ja Slovakkia pääsesid hoiatusest seetõttu, et on asunud juba riskide maandamisega tegelema.

Rootsi kohta kirjutas ESRB oma riskiülevaates, et sealne kinnisvaraturgon ilmselt ülehinnatud ning teatud majapidamiste gruppides on võlatase suur ja üha kasvav. Kõrge ja kasvav võla-sissetuleku suhe ja eluasemelaenude maht näitavad, et riskid muudkui süvenevad. Rootsis on Euroopa üks ülehinnatumaid kinnisvaraturge, leidis erikomisjon.

ESRB leidis, et Rootsi kinnisvaraturu rahustamiseks rakendatud meetmed on küll adekvaatsed, aga ei pruugi olla piisavad.

Komisjoni hinnangul võib nakkus riskistsenaariumi rakendumisel Rootsis levida üle kogu Põhja- ja Balti regiooni. Sama tõdes komisjon Soome kohta.

"Soome pangasektor on kontsentreeritud ja eluasemeturu osakaal on suur, samuti on pangasüsteem tugevasti ühendatud teiste Põhja- ja Baltimaadega, kus finantsstabiilsusele mõjuvad samuti eluasemeturgude riskid," märkis ESRB.

Konkreetselt Soomele suunatud hoiatuses kirjutas ESRB, et majapidamiste võlatase võrrelduna sissetulekusse on seal ajaloolise rekordi lähedal ning muu Euroopaga võrreldes väga kõrge. Võlg on kontsentreerunud väikesesse majapidamiste gruppi - 10% majapidamistest on võla suhe sissetulekuga 300% ning suurel osal neist koguni üle 400%, hindas erikomisjon. Eluasemeturul on hindade, üürimäärade ja sissetulekute suhe küll enam-vähem samasugune kui see on varemgi olnud, kuid kehv majanduse väljavaade suurendab riske.

Allikas Ärileht

Ostame korteri Tallinnas nädalaga
Helista +372 56 486 711 ja küsi pakkumist!

Lisa kommentaar

Email again: