Pilt võib olla petlik
Esmalt soovitaks kindlasti hoolikalt kuulutuse pilte vaadata, sest mõnikord võivad hästi tehtud pildid peita korteri kehva kvaliteeti või vastupidi – kehvade fotode taga peitub täiesti heas korras ja ilus eluase. Samuti tasub tähele panna andmeid, sest tihti lisatakse korteri tegelikule pinnale ehk suletud netopinnale rõdu, panipaiga, terrassi vms pind, et näidata korterit avaramana ning teisalt ruutmeetrihinda väiksemana.
Tähtsaimad hinnamõjutajad: koht, seisukord ja hoone tüüp
Hind oleneb väga paljude asjaolude koosmõjust. Esmane mõjutaja on kinnisvara asukoht ja kindlasti seisukord ning hoone tüüp. Eluruumi hinda mõjutab veel planeering, paigutus ilmakaarte suhtes, naabrus jms. Elamu tüübilt tulenevad eelistused võivad oleneda asukohast, aga üldiselt eelistatakse arhitektuurselt väärtuslikke kivimaju, korterelamute puhul näiteks Stalini- või eestiaegseid. Vähem on hinnatud nn nõukogudeaegsed ehitised. Ühtlase hoonestusega puitasumites on tavaliselt kinnisvara hind kõrgem. Omad eelised on nii vanal kui ka uuel korteril.
Vaadake teisi samas piirkonnas olevaid sarnaseid objekte ja võrrelge suletud netopinna ruutmeetrihinda. Selliselt saate lihtsalt aru, kas planeeritav ost on oma hinnaklassilt kõrge või madal.
Kinnisvarahindade statistika Maa-ameti kodulehel
Maa-ameti koduleht pakub võimalust viia end kurssi Ehitusregistris registreeritud hoonetel baseeruva tehingute statistikaga. Kinnisvara hinnastatistika päringukeskkonna andmed kajastavad notaritelt saadud teavet kogu Eestis toimuvate kinnisvara võõrandamistehingute kohta. Andmeid on võimalik vaadata korraga mitme piirkonna kohta kasutaja soovitud kujul, sealhulgas eksportida neid Exceli-tabelisse.
Hea korter ei ripu kuude kaupa portaalides
Üheks märgiks liiga kõrgest hinnast võib pidada seda, kui kuulutus on väga pikalt sama hinnaga portaalides üleval rippunud. Tihti sisaldavad eraisikutest müüjate kuulutused ka niinimetatud emotsionaalset väärtust ja on seega üle hinnatud. Omanik lihtsalt ei suuda oma kodu soodsama hinnaga käest ära anda ning näeb seda tegelikkusest väärtuslikumana.
Kallim on kinnisvara suuremates asulates nagu Tallinn, Tartu ka Pärnu, samuti looduskaunites kohtades üle Eesti. Mõnedele piirkondadele on väärtust lisanud viimastel aastatel paranenud rongiühendus.
Kindluse mõttes tasub tellida hindamisakt
Laenu taotlemisel nõuab pank kliendilt sertifitseeritud kinnisvaraeksperdi hinnangut ehk hindamisakti, kuhu pannakse kirja objekti turuväärtust kujundavad tegurid ning määratakse selle turuväärtus. Hindamisakt sisaldab lisaks objekti üldandmetele ja hindamisel kasutatud dokumentidele põhikonstruktsioonide kirjeldust ja seisukorda, interjööri ning ruumilahenduste ja olemasolevate tehnovõrkude kirjeldust. See dokument ei ole ainult panga jaoks, vaid aitab ka ostjal sageli otsusele jõuda.
Lisatasu emotsiooni eest?
Võrreldes kinnisvarabuumi ajaga on inimesed praegu palju valivamad ja kaaluvad ostuotsuseid kauem ning hoolikamalt. Sageli sisaldab kinnisvara konkreetse ostja jaoks nii-öelda eriväärtust: kui inimene otsib endale kodu, siis ei mõtle ta sellest kui investeeringust ja on nõus maksma emotsiooni eest. Talle näiteks meeldib just see või teine piirkond või tahab ta leida korterit majja, kus juba sõbrad või vanemad ees elavad. Samas lähtub pank laenu väljastamisel turuväärtusest ostuhetkel ja üle turuhinna ostmisel tuleb seetõttu arvestada, et lõpuks tuleb emotsioon ikkagi omavahenditest kinni maksta.
Mõistliku hinna paneb paika sissetulek
Üheks võimaluseks hinnata, kas konkreetne kinnisvaraobjekt on teie jaoks mõistliku hinnaga, on üldtuntud tõde: ostetava kinnisvara ruutmeetri hind võiks ideaalis võrduda maksimaalselt inimese kuupalgaga.
Gerli Ramler, vabakutseline ajakirjanik
Allikas SEB foorum.
Lisa kommentaar